Труд и соперничество

One thing is certain: learning how to program well requires a great amount of exercise and confrontation. Exercise in order to get the agility, confrontation in the sense that the learning student must struggle in order to discover how hard programming is: and after having constructed a one- or two-page program in four hours of hard work, show him an eight-line solution that a more competent programmer wrote down within fifteen minutes. It is cruel, but without that confrontation the student will remain stuck at his current level of competence, unless he can learn, all by himself, from his own experience. But people who can do that are extremely rare: if one of our students can do that, he will soon be our Master!

Programming methodologies, their objectives and their nature (EWD469).
prof.dr.Edsger W. Dijkstra
Burroughs Research Fellow
Plataanstraat 5
NUENEN – 4565
The Netherlands

Одно можно сказать наверняка: что бы научиться программировать хорошо, необходимо выполнить огромный объём упражнений и соперничество. Упражнения необходимы для приобретения ловкости, а соперничество, в том смысле, что во время обучения студент должен бороться, познавая истинную тяжесть программирования, когда после четырёх часов напряженной работы, написав одну или две страницы программы, он увидит восемь строк решения, сделанного за пятнадцати минут более грамотным программистом. Это жестоко, но без соперничества, студент застрянет на своём текущем уровне компетентности, если не способен всё постигать сам, приобретая свой собственный опыт. Но люди, которые это могут делать, крайне редки — если один из наших студентов сможет это сделать, то скоро будет настоящим Мастером!

CC BY-NC 4.0 Труд и соперничество, опубликовано waksoft, лицензия — Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International.

2 нравится это